PASTEL
jana hejlová

  Úvod     Galerie     Kontakt     Výstavy

Symbolika barev:Každá barva je sama o sobě jedinečná. Avšak teprve spojeny v harmonicky sladěný celek spolu vytváří barevný svět krásy, který je třeba hledat a který nám nabízí nepřeberné množství rozmanitých prožitků.

Bílá barva - symbolizuje čistotu těla i duše, zář světla i chlad ledu. Má velký vliv na léčení těla i psychiky. Je symbolem dobra nevinnosti.

Žlutá barva - je radostná. Obstarává dobrou náladu a pozitivně působí na nervový systém. Je spojena s myslí a rozumem. Podporuje schopnost učit se, dodává inspiraci. Zlepšuje paměť a myšlenkovou činnost. Je spojena se sluncem a teplem. Žlutá znamená ,,duševní dobro".

Zelená barva- je směs žluté a modré. Je zdrojem nenahraditelné energie potřebné k oživení nervového systému. Je to barva radostná, osvěžující, uzdravující. Má silný protistresový účinek. Je barvou naděje, přírody života. Uklidňuje a uvádí člověka do rovnováhy. Dotýká se našich srdcí, je plná harmonie, lásky a míru.

Červená barva - zelená je jako duše a červená srdce. Červená znamená vitalitu, sílu cílevědomost, aktivitu a vůli. Je barvou lásky, krve a ohně. V uzavřeném prostoru dokáže červený odstín navodit pocit tepla. Červená povzbuzuje, podporuje aktivitu, odvahu a smělost rozhodování. Působí i proti smutku rozveseluje.

Hnědá barva - je barvou země. Dává pocit stability, bezpečí, tepla a útulnosti. Lidé, kteří mají rádi hnědou stojí pevně na zemi, jsou pragmatičtí, milují domov a rodinu.

Modrá barva- symbolizuje klid, tichost, skromnost, vyváženost a koncentraci. Je barvou touhy, věrnosti, vyrovnanosti a štědrosti. Působí osvěživě, chladivě, harmonizuje, dodává pocit blaženosti a absolutní vnitřní svobody. Přináší hluboký vnitřní mír.

Fialová barva - podporuje schopnost soustředění a působí na uvolnění duševního napětí. Je to barva duchovní, inspirativní a éterická. Podporuje klid a navozuje meditaci.